Ofițerii de poliție judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Botoșani au fost sesizați săptămâna trecută, prin apel la Call-center-ul anticorupție, cu privire la o persoană care a oferit bani unor polițiști pentru a nu fi dispuse măsurile legale.
În județul Botoșani, un agent de poliție din cadrul IPJ Botoșani – Secția de Poliție Rurală nr. 1 a informat ofițerii anticorupție că, în timp ce își desfășura activitatea împreună cu un elev al Școlii de Poliție „Vasile Lascăr”, pe raza localității Orășeni-Deal, a oprit un autoturism al cărui conducător auto efectuase o depășire neregulamentară, prin încălcarea marcajului longitudinal continuu. Pentru a nu fi dispuse măsurile legale, conducătorul auto i-ar fi oferit suma de 200 de lei.
Totul a fost înregistrat cu dispozitivele tip body-cam din dotarea agenților de poliție.
Cercetările sunt continuate pentru clarificarea tuturor împrejurărilor și dispunerea măsurilor legale ce se impun.

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu