Municipiul Botoșani va avea transport public exclusiv electric, potrivit primarului Cosmin Andrei. Edilul a anunțat oficial demararea demersurilor pentru suplimentarea schemei de personal a societății Eltrans, o condiție obligatorie pentru trecerea la un sistem de transport exclusiv electric.

Pentru a pune în mișcare noua flotă de autobuze electrice, municipalitatea a înaintat un memorandum către Ministerul Dezvoltării astfel încât să obțină aprobarea pentru angajarea de personal calificat. Odată cu ocuparea acestor posturi, Eltrans va avea structura necesară pentru a asigura frecvența rutelor urbane folosind doar transport electric.

„Am depus la Ministerul Dezvoltării un memorandum pentru a suplimenta structura de personal la societatea Eltrans și pentru a putea permite angajarea șoferilor profesioniști, care vor opera pe autobuzele electrice. În acest sens, avem aprobate 63 de posturi pentru șoferi profesioniști și vom avea întreaga structură de de personal care să ne permită funcționarea cu un transport exclusiv electric în municipiul Botoșani”, a declarat, pentru BotosaniNews.ro, primarul municipiului Botoșani, Cosmin Andrei.

Toate drepturile rezervate - AGENTIA DE STIRI BOTOSANI SRL

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu

https://agriculture.ec.europa.eu