Primarul municipiului Botoșani, Cosmin Andrei, este nemulțumit că Guvernul condus de Ilie Bolojan a schimbat regulile în timpul jocului și a impus autorităților locale care implementează proiecte prin programul „Anghel Saligny” să dispună de o co-finanțare de 20% din valoarea proiectelor respective.

Cosmin Andrei susține că eforturile autorității locale sunt foarte mari, în condițiile în care municipalitatea are proiecte pentru dezvoltarea rețelei de gaze naturale, dar și de asfaltare a unor străzi.

„Tot ceea ce finanțează Guvernul României, prin Anghel Saligny, are nevoie de o cofinanțare de 20% din partea consiliilor județene și a municipiilor reședință de județ. Altfel, nu se decontează nicio factură. Din punctul meu de vedere, nu este corect ceea ce s-a adoptat, nu sunt de acord cu ceea ce a stabilit domnul Bolojan, pentru că avem un contract de finanțare. La început nu ni s-a spus acest lucru, că va trebui să avem o co-finanțare de 20%. Ne-a transmis acum că nu ne decontează facturile”, a spus Cosmin Andrei.

 

Toate drepturile rezervate - AGENTIA DE STIRI BOTOSANI SRL

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu

https://agriculture.ec.europa.eu