Doi tineri din Botoșani au fost prinși de jandarmi după ce au furat mai multe creme dintr-o farmacie din Botoșani. Luni, 23 martie, în jurul orei 18.30, un echipaj de ordine publică din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a interceptat, pe Bulevardul George Enescu din municipiul Botoșani, doi tineri care aveau asupra lor creme cosmetice a căror proveniență nu au putut să o justifice.
În urma verificărilor efectuate de către jandarmii botoșăneni, a fost identificată farmacia din care cei doi tineri, în vârstă de 21 de ani, respectiv 16 ani, au sustras produsele, fiind surprinși și de camerele de supraveghere instalate în interior.
„Nu este prima dată când ei au sustras produse din această farmacie. În urmă cu 10 zile, aceștia au procedat în mod similar dar au scăpat fără a fi prinși. Jandarmii le-au întocmit actele de sesizare a organelor de urmărire penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt, iar bunurile sustrase au fost restituite reprezentanților farmaciei”, precizează reprezentanții Inspectoratului Județean de Jandarmi Botoșani.

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu