Un afacerist din Botoșani s-a ales cu o amendă de 70.000 lei după ce  comisarii Gărzii de Mediu Botoșani au descins pe amplasamentul acestuia. El a ales o metodă de „curățenie” demnă de Evul Mediu: incendierea deșeurilor.

Aceasta a fost soluția ilegală pentru eliminarea reziduurilor generate în urma proceselor industriale. Comisarii au aplicat o sancțiune pe măsură, o amendă de 70.000 de lei. Mai mult, a fost impusă interdicția categorică de a mai elimina deșeuri prin ardere, indiferent de natura acestora.

Operatorul economic nu este la prima abatere de acest gen, fiind sancționat și în trecut pentru fapte identice.

Urmareste-ne pe Google News

Toate drepturile rezervate - AGENTIA DE STIRI BOTOSANI SRL

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu

https://agriculture.ec.europa.eu