Un afacerist din Botoșani s-a ales cu o amendă de 70.000 lei după ce comisarii Gărzii de Mediu Botoșani au descins pe amplasamentul acestuia. El a ales o metodă de „curățenie” demnă de Evul Mediu: incendierea deșeurilor.
Aceasta a fost soluția ilegală pentru eliminarea reziduurilor generate în urma proceselor industriale. Comisarii au aplicat o sancțiune pe măsură, o amendă de 70.000 de lei. Mai mult, a fost impusă interdicția categorică de a mai elimina deșeuri prin ardere, indiferent de natura acestora.
Operatorul economic nu este la prima abatere de acest gen, fiind sancționat și în trecut pentru fapte identice.

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu