Un elev din Botoșani a devenit vicecampion național la badminton. Este vorba de Sebastian Ciobîcă, care este fiul cunoscutului profesor de limba română Cezar Ciobîcă și a medicului cardiolog Laura Ciobîcă.

Sebastian Ciobîcă a participat, în perioada 2-5 aprilie, alături de lotul CS Botoșani la Cupa României U11 & U17. Botoșăneanul, împreună cu Arthur Maier de la CSM Timișoara, a obținut medalia de argint în proba de dublu la categoria U17, după o finală intensă, plină de luptă și emoție.

La categoria Under 11, botoșăneanul Marcu Tudor, alături de bunul său prieten Mathias Dobre, a obținut locul 3 și medalia de bronz în proba de dublu băieți. De asemenea, Sofia Ciornei a avut o evoluție foarte bună la simplu, oprindu-se în sferturile de finală.

În competiție au participat la categoria U11 următorii sportivi din Botoșani: Sofia Ciornei, Marina Apetrei, Ingrid Gurescu, Teodora Mihai, Alessia Floristeanu, Tudor Marcu, Mihnea Timoc și Mircea Onica,

La categoria U17, CS Botoșani a fost reprezentată de doi sportivi, Ina Dupu și Sebastian Ciobîcă.

Toate drepturile rezervate - AGENTIA DE STIRI BOTOSANI SRL

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu

https://agriculture.ec.europa.eu