Un bărbat care era în detenție în Penitenciarul Botoșani a murit, miercuri, la Spitalul Județean de Urgență Mavromati. Deținutul, în vârstă de 65 de ani, din Suceava, fusese transferat de la unitatea de detenție la spital, după ce s-a simțit foarte rău.
El suferea de o boală incurabilă și în ultima săptămână a fost ținut în viață de aparate.
Bărbatul era condamnat la un an și trei luni de închisoare pentru înșelăciune înșelăciune, însă anterior a mai avut și alte condamnări. Cea mai gravă infracțiune pentru care a ajuns în Penitenciarul Botoșani a fost cea de omor, pentru care a avut o condamnare de 15 ani de închisoare.

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu