Trei bărbați au fost depistați de jandarmi în ziua de luni, 18 mai, în timp ce pescuiau fără a ține cont de prohibiția la pescuit în habitatele piscicole naturale, aflată încă în vigoare și fără a deține un permis de pescuit valabil.

Cei trei au fost sancționați contravențional cu amenzi în valoare totală de 19800 de lei, după ce au fost observați în timp ce încălcau prevederile Legii nr.176/2024 a pescuitului și a protecției resursei acvatice vii pe malul unui iaz din apropierea municipiului Botoșani.

Reamintim faptul că până pe 7 iunie inclusiv este instituită prohibiția generală la pescuit în habitatele piscicole naturale, în vederea protejării biodiversității și menținerii echilibrului natural al ecosistemelor acvatice.

Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani va continua acțiunile pentru prevenirea braconajului în habitatele piscicole naturale până la încheierea perioadei de prohibiție la pescuit.

Toate drepturile rezervate - AGENTIA DE STIRI BOTOSANI SRL

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu

https://agriculture.ec.europa.eu