foto: dpa-news.de

Mai mulți botoșăneni au fost îmbolnăviți, în cursul anului trecut, de ceea ce au pus în farfurie. Potrivit unor date ale Direcției de Sănătate Publică (DSP) Botoșani, în 2025, în județul nostru au fost 196 de cazuri de rotaviroză, 93 de salmonelloze și 87 de campylobacterioze, boli digestive periculoase.

Cea mai frecventă afecțiune înregistrată, rotaviroza, este adesea etichetată drept o „boală a mâinilor murdare”, ceea ce spune multe despre lipsa de igienă, precum spălatul riguros pe mâini, a populației.

Trecând pragul bucătăriei, anul trecut au fost cazuri de salmonelloza și campylobacterioza, afecțiuni care arată modul greșit de manipulare a alimentelor. Vorbim despre  carnea gătită insuficient, despre utilizarea aceluiași instrumentar pentru produse crude și gata preparate sau despre păstrarea defectuoasă la temperaturi nepotrivite.

Specialiștii din sănătate recomandă populației să fie mai vigilentă și mai conștientă de impactul pe care igiena îl are asupra calității vieții.

Urmareste-ne pe Google News

Toate drepturile rezervate - AGENTIA DE STIRI BOTOSANI SRL

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu

https://agriculture.ec.europa.eu