Botoșaniul s-a mândrit mereu cu zonele sale verzi, cu parcuri, cu pietonalul Unirii, un spațiu care ar trebui să fie inima socială a municipiului reședință de județ. Cum primăvara s-a instalat, oamenii ies tot mai des la plimbare în această perioadă, însă să găsești o bancă pe care să te așezi fără să te murdărești este o adevărată provocare.
Se întâmplă în fiecare an, e o normalitate, însă administrația locală ar trebui să prioritizeze îngrijirirea acestor spații.
„E păcat de oraș. Avem un centru frumos, dar dacă vrei să te odihnești cinci minute, trebuie să vii cu o pungă de acasă sau să stai în picioare”, spune un pensionar care traversează zilnic pietonalul.

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu