Doi bărbați prinși de polițiștii botoșăneni cu sute de litri de alcool în bagaje. Duminică, 22 martie a.c., în jurul orei 18.45, în Punctul de Trecere a Frontierei Stânca s-au prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pe sensul de intrare în ţară, doi bărbați cu cetățenie româno-moldoveană, unul pasager, și cel de al doilea șofer al unui microbuz, înmatriculat în România, în vârstă de 31, respectiv 36 de ani.

Polițiștii au efectuat un control amănunţit asupra bagajelor personale, ocazie cu care a fost descoperită, ascunsă și nedeclarată, cantitatea de 506 litri de alcool (cognac, bere și vin) cu timbru de acciză Republica Moldova.

Conform prevederilor legale, persoanele au fost sancționate contravențional cu amenzi în valoare totală de 20.000 de lei, iar bunurile accizabile, în valoare totală de 10.575 lei au fost ridicate în vederea confiscării.

Toate drepturile rezervate - AGENTIA DE STIRI BOTOSANI SRL

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu

https://agriculture.ec.europa.eu