O amplă acțiune de control desfășurată în a doua jumătate a lunii mai 2026 a lăsat în urmă un bilanț financiar usturător pentru bugetele locale a 18 unități administrativ-teritoriale (UAT) din județul Botoșani. În perioada 18 - 29 mai 2026, comisarii de mediu au luat la puricat stadiul de realizare a măsurilor prioritare de guvernanță privind gestionarea deșeurilor municipale și starea de salubrizare a localităților, în conformitate cu Planul Național de Gestionare a Deșeurilor (PNGD).
acțiuni de inspecție și control pe raza unităților administrativ teritoriale: Mihăileni, Dersca, Lozna, Cândești, Șendriceni, Văculești, Vârfu Câmpului, Brăiești, Manoleasa, Dimăcheni, Corlăteni, Roma, Nicșeni, Leorda, Bucecea, Răchiși, Unțeni, Ungureni.
Gestionarea eficientă a deşeurilor, promovarea prevenirii şi reducerii generării de deşeuri reprezintă domenii-ţintă, iar neadoptarea măsurilor stabilite prin OUG 92/2021 poate conduce la lezarea interesului public, a sănătăţii umane, precum şi a intereselor şi obiectivelor politicii de mediu privind conservarea, protecţia şi îmbunătăţirea calităţii mediului.

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu