Administratorul unei firme din județul Botoșani a primit o amendă record în urma unui control al comisarilor Gărzii de Mediu. Afaceristul deținea un centru de dezmembrări auto pe raza localității Românești.
„Operatorul economic identificat nu deține autorizație de mediu pentru activitățile pe care le desfășoară pe amplasament, respectiv colectare deșeuri periculoase și nepericuloase, dezmembrare vehicule scoase din uz. Pentru neconformitățile constate s-au trasat 5 măsuri cu termen, în vederea remedieri și interzicerea activității de colectare, valorificare și/sau tratare a deșeurilor fără a deține Autorizație de Mediu”, precizează comisarii Gărzii de Mediu.
Comisarii au aplicat două sancțiuni contravenționale, conform prevederilor legale, în valoare totală de 80.000 lei.

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu