Foto: Profimedia Images

Un botoșănean s-a ales cu o amendă de 10.000 de lei din cauza a trei porci pe care îi transporta pentru a-i vinde, dar fără documente legale. Potrivit reprezentanților Inspectoratului Județean de Poliție (IJP) Botoșani, sâmbătă, 21 martie 2026, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Săveni au oprit pentru control, în localitatea Săveni, un autoturism, condus de către un bărbat, de 45 de ani, din comuna Drăgușeni.

În urma verificărilor efectuate de către polițiști, s-a stabilit faptul că bărbatul transporta trei exemplare porcine în vederea comercializării, fără a deține documentele legale sanitar-veterinare.

„Bărbatul a fost sancționat cu amendă contravențională în valoare de 10.000 de lei, fiind dispusă măsura complementară de confiscare a remorcii atașate autoturismului. De asemenea, reprezentanții din cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentară s-au deplasat la fața locului și au procedat la confiscarea animalului”, se precizează într-un comunicat al poliției.

Toate drepturile rezervate - AGENTIA DE STIRI BOTOSANI SRL

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu

https://agriculture.ec.europa.eu