În ultimele 24 de ore, poliţiştii au intervenit la aproximativ 40 de evenimente, majoritatea
sesizate prin 112.
Poliţiştii au acţionat, pe raza întregului județ, pentru prevenirea faptelor antisociale şi
menţinerea ordinii şi siguranţei publice, fiind organizate 5 acţiuni punctuale în zone de interes
operativ, atât pentru prevenirea infracțiunilor stradale cat si pentru siguranța rutieră.
În urma activităţilor desfășurate pe raza întregului județ, au fost aplicate 150 de sancţiuni
contravenţionale, în valoare de peste 64.000 de lei.
Polițiștii rutieri au desfăşurat activităţi pentru prevenirea accidentelor de circulaţie și creșterea
gradului de siguranță rutieră.
Astfel, au fost scoși din trafic, 12 conducători auto, care reprezentau un pericol pentru ceilalți
participanți la trafic, fiindu-le suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule,
conform legii.
De asemenea, au fost oprite din circulația pe drumurile publice 9 autovehiculele care nu
prezentau siguranță, fiindu-le retrase certificatele de înmatriculare până la remedierea
deficiențelor.

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu