Un elev de la Colegiul Național Mihai Eminescu din Botoșani a obținut medalia de argint la Olimpiada Națională de Astronomie și Astrofizică. Este vorba de Matei Butnaru, clasa a X-a, pregătit de profesorul Aurelian Pintilei, în colaborare cu Centrul de Excelență Suceava.

Acesta a cucerit medalia de argint, dar și o menține acordată de Ministerul Educației și Cercetării, precum și calificarea în lotul lărgit al României, clasându-se printre primii 15 seniori ai competiției (S1 și S2).

Competiția a avut loc în perioada 5 - 9 mai 2026, la Vatra Dornei, județul Suceava

Rezultatul continuă seria performanțelor de excepție obținute de Matei Butnaru în ultimii ani. Elevul nostru a făcut parte și în edițiile anterioare din lotul lărgit al României, reprezentând totodată țara la Olimpiada Internațională de Astronomie și Astrofizică, unde a avut evoluții remarcabile”, transmite Inspectoratul Școlar Județean (IȘJ) Botoșani.

De asemenea, au fost distinse cu Mențiuni de onoare elevele:

  • Andrieș Bianca, clasa a IX-a, elevă la Colegiul Național „A. T. Laurian” Botoșani, coordonată de profesorii Ciobanu Florin Ștefan și Burduja Dinu-Iulian – Centrul de Excelență Botoșani;
  • Uleniuc Amelia, clasa a VII-a, elevă la Școala Gimnazială Nr. 7 Botoșani, pregătită de doamna profesoară Costîn Mihaela.

Elevii au fost însoțiți la Vatra Dornei de prof. Elena Mihaela Butnaru, de la Școala Gimnazială Nr. 7 Botoșani.

Rezultatele obținute evidențiază nivelul ridicat de pregătire al elevilor botoșăneni și dedicarea profesorilor care îi îndrumă spre performanță. Felicitări tuturor și mult succes în competițiile viitoarea declarat Bogdan Suruciuc, inspectorul școlar general al IȘJ.

Toate drepturile rezervate - AGENTIA DE STIRI BOTOSANI SRL

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu

https://agriculture.ec.europa.eu