La data de 2 mai 2026, în intervalul orar 16:00-20:00, polițiștii din cadrul Biroului Rutier, împreună cu reprezentanți ai Registrului Auto Român, au organizat o acțiune pentru prevenirea și combaterea accidentelor rutiere care au drept cauze generatoare abateri ale motocicliștilor și bicicliștilor.

 

În cadrul activităților au fost verificate  33 de autovehicule, dintre care, 25 de motociclete, iar în urma neregulilor constatate au fost aplicate 26 de sancțiuni contravenționale,  în valoare de peste 6.000 de lei.

 

Dintre sancțiuni, 5 au fost aplicate motocicliștilor pentru sisteme de evacuare neomologate și sisteme de lumini neomologate.

 

Toate drepturile rezervate - AGENTIA DE STIRI BOTOSANI SRL

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu

https://agriculture.ec.europa.eu