Este doliu la o unitate de învățământ de prestigiu din județul Botoșani, după ce o apreciată profesoară s-a stins din viață. Dan Valeria, profesor de chimie de la Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi a trecut la cele veșnice.

A fost un adevărat mentor pentru elevii săi, care își amintesc de ea ca fiind o persoană caldă, răbdătoare, „la care își era drag să mergi la oră”.

„Doamna profesoară Dan Valeria a fost, pentru generații întregi de elevi, mult mai mult decât un profesor de chimie. A fost un îndrumător, un model şi o prezență căldă în viața şcolii noastre. Cu o vocație pedagogică autentică, a ştiut să transforme rigoarea ştiinței în pasiune, să aprindă curiozitatea minților tinere şi să formeze caractere drepte. Colegii o vor păstra în amintire ca pe o ființă de o integritate desăvârşită, mereu dispusă să ofere un sfat, un cuvânt de îmbărbătare sau un zâmbet cald. Prezența sa în colectivul nostru a fost un privilegiu. Numele doamnei profesoare Dan Valeria va rămâne viu în amintirea tuturor celor care au avut privilegiul să o cunoască — elevi, colegi, părinți. Lumina pe care a aprins-o în sufletele celor din jur nu se va stinge”, este mesajul transmis de colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” din Dorohoi.

Toate drepturile rezervate - AGENTIA DE STIRI BOTOSANI SRL

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu

https://agriculture.ec.europa.eu