Mihai Dimian, ministrul Educației și Cercetării, solicită tuturor părinților „să se întrebe dacă în fiecare zi le-au spus copiilor lor să învețe, înainte de a mai vorbi și de a critica școala”.

Întrebat dacă a discutat cu profesorii rezultatele de la simularea Evaluării Naționale 2026, Mihai Dimian a precizat că o responsabilitate o au și părinții.

„Solicit tuturor părinților, înainte de a mai vorbi de școală, să se întrebe dacă în fiecare zi le-au spus copiilor lor să învețe. Înainte de a mai vorbi și de a critica școala. Până nu facem acest lucru vă rog să nu mai discutăm despre ce fac și nu fac profesorii din școală. Fiecare părinte să-și trimită copilul la școală, pentru că mulți dintre cei care au luat 1 nici nu se prezintă la școală și după aceea vin cu adeverințe de motivare a absențelor”, a spus, pentru StirileProtv, Mihai Dimian.

Toate drepturile rezervate - AGENTIA DE STIRI BOTOSANI SRL

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu

https://agriculture.ec.europa.eu