Un nou tip de ambalaje ar putea fi inclus în Sistemul Garanție-Returnare. Sistemul RetuRO se pregătește de o etapă nouă: includerea ambalajelor Tetra Pak. Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că în curând va fi gata un studiu de specialitate pentru a integra cutiile de carton de băuturi în rețeaua națională de reciclare cu garanție de 50 de bani.

„(…)Am chemat reprezentanţii RetuRO la masă şi, pentru că tot vorbim de dezvoltare durabilă, ei sunt o poveste de succes pe zona asta şi i-am întrebat: Aveţi posibilitatea să dăm un proiect de creştere pe această zonă fie că este vorba de un proiect de extindere în rural, fie că este vorba de introducerea unor noi tipuri de ambalaje care ar putea să fie gestionate? Şi răspunsul a fost: Da, dar ne trebuie puţin timp să facem  nişte studii (…)”, a explicat Diana Buzoianu, potrivit News.ro.

„(…)Avem în momentul de faţă propunerea pentru Tetra Pak, care este un studiu în desfăşurare ce se apropie, probabil în perioada imediat următoare, de nişte rezultate şi de nişte concluzii ca să vedem cum poate să fie mai bine pus în aplicare”. Următorul an este vital pentru viitorul reciclării în România, în viziunea ministrului. Este perioada în care sistemul RetuRO trebuie să-și confirme eficiența și să dovedească faptul că este un mecanism capabil să funcționeze sustenabil pe perioade îndelungate, nu doar un succes temporar.
Citeşte întreaga ştire: Un nou tip de ambalaje ar putea fi inclus în Sistemul Garanție-Returnare. Anunțul ministrului Mediului

Toate drepturile rezervate - AGENTIA DE STIRI BOTOSANI SRL

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu

https://agriculture.ec.europa.eu