Astăzi în a ll- a zi a slăvitului praznic a Învierii Domnului în prezența distinsei doamne Irina Loredana Stanculescu , Consulul general al României de la Cernăuți și a domnului Consul Toma - Cristian Dacica a aproximativ o sută de credincioși însoțiți de mulți copii a avut loc în eveniment deosebit de frumos in zona Cernăuților .
Împreună cu părintele Dumitru și prezbitera Liliana Tocar am săvârșit o slujbă de comemorare a celor care și-au jertfit viața pentru apărarea țării a neamului și a credinței noastre strămoșești .
Se vor împlini imediat, în câțiva ani, patru decenii de când românii din nordul Bucovinei, indiferent de starea vremii, se adună la bătrânul stejar din Codrii Cosminului pentru a se ruga împreună pentru arcașii Marelui și Sfântului Voievod căzuți pe aceste locuri în lupta cu dușmanii și cotropitorii acestor meleaguri de poveste...
A fost o sărbătoare și o comemorare plina de emoții sfinte în ciuda faptului că tot mai mulți oameni lipsesc din motive binecuvântate, alții sunt plecați în acest dureros război fratricid iar unii chiar au plecat pe cărările vesniciei.
Oricum Duhul Măriei Sale ne-a călăuzit și ne va calauzi și apăra mereu.
M-am bucurat să văd multi copii cântând și
,, zburdând " în aceste locuri încărcate de atâta istorie, suferință dar și de speranță a Învierii... semn că neamul nostru nu piere, nici nu va pieri.

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu