Un militar din Botoșani, care s-a întors după luni de zile din misiune, a fost primit de familia sa cu brațele deschise, iar momentul a fost filmat. Pentru familia sergentului-major Tailup Marian, așteptarea nu s-a măsurat în zile, ci în apeluri video întrerupte, fotografii strânse la piept și mii de „mi-e dor de tine”.

După luni de misiune în Bosnia și Herțegovina, unde rigoarea militară și peisajele străine i-au fost decor cotidian, militarul botoșănean a lăsat în urmă uniforma de intervenție pentru cea mai importantă misiune a vieții sale, aceea de tată și soț.

Momentul revederii a fost o explozie de emoție pură. „Tati, să nu mai pleci, da?”, i-au strigat copiii.

„Tati a venit acasă! Momentele de dor s-au transformat în îmbrățișări la întoarcerea din misiunea din Bosnia și Herțegovina. Sergentul-major Tailup Marian este din nou alături de familie”, a anunțat Ministerul Apărărării Naționale, care a prezentat clipul cu revederea emoționantă.

Toate drepturile rezervate - AGENTIA DE STIRI BOTOSANI SRL

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu

https://agriculture.ec.europa.eu