Botoșaniul s-a mândrit mereu cu zonele sale verzi, cu parcuri, cu pietonalul Unirii, un spațiu care ar trebui să fie inima socială a municipiului reședință de județ. Cum primăvara s-a instalat, oamenii ies tot mai des la plimbare în această perioadă, însă să găsești o bancă pe care să te așezi fără să te murdărești este o adevărată provocare.

Se întâmplă în fiecare an, e o normalitate, însă administrația locală ar trebui să prioritizeze îngrijirirea acestor spații.

„E păcat de oraș. Avem un centru frumos, dar dacă vrei să te odihnești cinci minute, trebuie să vii cu o pungă de acasă sau să stai în picioare”, spune un pensionar care traversează zilnic pietonalul.

Urmareste-ne pe Google News

 

Toate drepturile rezervate - AGENTIA DE STIRI BOTOSANI SRL

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu

https://agriculture.ec.europa.eu