Un număr de șase copii, de la creșa municipală de la Cișmea, din municipiul Botoșani, au ajuns la spital, joi, după ce au acuzat stări de rău. Copilașii, cu vârste între 1 și 3 ani, aveau stări de rău, diaree și vărsături.

Cadrele medicale le-au acordat îngrijirile medicale, iar apoi cei mici au plecat acasă, nefiind necesară internarea lor.

„Șase copii sunt. Ar fi un rotavirus, dar se face o anchetă pentru a ști cu siguranță”, ne-au precizat reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Botoșani.

Creșa a fost închisă până la finalizarea anchetei epidemiologice.

„Au fost evaluați în Unitatea de Primiri Urgențe- Pediatrie, dar nu a necesitat internarea lor. Ar fi vorba despre o toxiinfecție alimentară, dar urmează ca DSP, DSV să stabilească cu exactitae, au  fost prelevate probe”, ne-a declarat purtătorul de cuvânt al Spitalului Județean Botoșani, Ioan Asaftei.

Primarul municipiului Botoșani, Cosmin Andrei, a declarat că s-a decis suspendarea activității creșei după ce cazurile au apărut într-o grupă, din cele trei existente, și s-au luat măsurile necesare în astfel de situații.

„S-a făcut dezinfecție și s-a închis creșa până la aflarea rezultatelor. Trebuie să vedem care a fost cauza și să o remediem”, ne-a declarat primarul municipiului Botoșani, Cosmin Andrei.

Urmareste-ne pe Google News

Toate drepturile rezervate - AGENTIA DE STIRI BOTOSANI SRL

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu

https://agriculture.ec.europa.eu