Ofițerii de poliție judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Botoșani au fost sesizați săptămâna trecută,  prin apel la Call-center-ul anticorupție, cu privire la o persoană care a oferit bani unor polițiști pentru a nu fi dispuse măsurile legale.

În județul Botoșani, un agent de poliție din cadrul IPJ Botoșani – Secția de Poliție Rurală nr. 1 a informat ofițerii anticorupție că, în timp ce își desfășura activitatea împreună cu un elev al Școlii de Poliție „Vasile Lascăr”, pe raza localității Orășeni-Deal, a oprit un autoturism al cărui conducător auto efectuase o depășire neregulamentară, prin încălcarea marcajului longitudinal continuu. Pentru a nu fi dispuse măsurile legale, conducătorul auto i-ar fi oferit suma de 200 de lei.

Totul a fost înregistrat cu dispozitivele tip body-cam din dotarea agenților de poliție.

Cercetările sunt continuate pentru clarificarea tuturor împrejurărilor și dispunerea măsurilor legale ce se impun.

Toate drepturile rezervate - AGENTIA DE STIRI BOTOSANI SRL

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu

https://agriculture.ec.europa.eu