La data de 22 aprilie 2026, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi împreună cu alte subunități de profil au desfășurat activități specifice de menținere a unui climat de ordine și siguranță publică și prevenire a accidentelor rutiere, în municipiul Dorohoi.
În cadrul activităților desfășurate, au fost legitimate 70 de persoane și oprite pentru control, 54 de autoturisme, fiind testați cu aparatul etilotest 14 conducători auto.
În urma neregulilor constatate, polițiștii au aplicat 33 de sancțiuni contravenționale în valoare de peste 6.000 de lei.
Cele mai multe dintre sancțiuni au fost aplicate pentru abaterile comise la regimul rutier, 7 biciliști fiind sancționați pentru nerespectarea regulilor de circulație.
De asemenea, polițiștii au reținut 2 permise de conducere și retrase două certificate de înmatriculare.

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu