Astăzi în a ll- a zi a slăvitului praznic a Învierii Domnului în prezența distinsei doamne Irina Loredana Stanculescu , Consulul general al României de la Cernăuți și a domnului Consul Toma - Cristian Dacica a aproximativ o sută de credincioși însoțiți de mulți copii a avut loc în eveniment deosebit de frumos in zona Cernăuților .

Împreună cu părintele Dumitru și prezbitera Liliana Tocar am săvârșit o slujbă de comemorare a celor care și-au jertfit viața pentru apărarea țării a neamului și a credinței noastre strămoșești .

Se vor împlini imediat, în câțiva ani, patru decenii de când românii din nordul Bucovinei, indiferent de starea vremii, se adună la bătrânul stejar din Codrii Cosminului pentru a se ruga împreună pentru arcașii Marelui și Sfântului Voievod căzuți pe aceste locuri în lupta cu dușmanii și cotropitorii acestor meleaguri de poveste...

În multe localități din nordul Bucovinei, în zona Cernăuților a doua zi de Sfintele Paști, este ziua pomenirii morților, ziua când lumea vine la cimitir pentru a-și pomeni rudele trecute în rândul celor drepți.
De peste 30 de ani românii din acest colț de țară vin în inima Codrilor Cosminului, acolo, unde și anul acesta a mai slobozit muguri verzi impunătorul Stejar al lui Ștefan cel Mare și Sfânt.
El dăinuie aici de peste 500 de ani, de atunci când viteazul Domn al Moldovei a bătut pe aceste meleaguri oastea leșească( poloneză) a lui Ian Albert, care a venit cu sabie asupra țării.
Nimeni nu poate să știe întocmai dacă acest stejar s-a păstrat anume din acea „Dumbravă roșie”, din acei „Codri ai Cosminului” despre care scrie Delavrancea în legendele sale sau cronicarii moldavi în Letopisețele Țării Moldovei.
Faptul că s-a stabilit de specialiști că impunătorul arbore are vârsta aproximativă a războiului stefanian, face ca acesta să poarte numele de „Stejarul lui Ștefan cel Mare și Sfânt”.
E un loc de spiritualitate românească ce se va „menține atâta timp cât va slobozi stejarul muguri, iar el va înmuguri atâta timp cât noi vom veni aici pentru a ne ruga pentru odihna sufletelor arcașilor lui Ștefan căzuți pentru Țară, Limbă, Neam și Credință ortodoxă strămoșească.
Îngrijorător este că unele ramuri s-au uscat... și unii spun că nu e chiar întâmplător având în vedere că nu foarte mulți agreează aceste întâlniri ținute la umbra lui.
___________

A fost o sărbătoare și o comemorare plina de emoții sfinte în ciuda faptului că tot mai mulți oameni lipsesc din motive binecuvântate, alții sunt plecați în acest dureros război fratricid iar unii chiar au plecat pe cărările vesniciei.

Oricum Duhul Măriei Sale ne-a călăuzit și ne va calauzi și apăra mereu.

M-am bucurat să văd multi copii cântând și

,, zburdând " în aceste locuri încărcate de atâta istorie, suferință dar și de speranță a Învierii... semn că neamul nostru nu piere, nici nu va pieri.

Toate drepturile rezervate - AGENTIA DE STIRI BOTOSANI SRL

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu

https://agriculture.ec.europa.eu