În perioada 04-05 martie 2026, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Botoșani împreună cu alte formațiuni de profil au organizat o acțiune pentru combaterea neacordării de prioritate pietonilor și vehiculelor, pe raza județului Botoșani.

 

În cadrul activităților desfășurate, au fost legitimate 215 persoane și oprite pentru control, peste 190 de autoturisme iar în urma neregulilor constatate au fost aplicate 215 de sancțiuni contravenționale în valoare de aproximativ 98.000 de lei.

 

Dintre sancțiuni, 9 au fost aplicate pentru neacordarea de prioritate pietonilor și 6 au fost aplicate pentru neacordarea de prioritate vehiculelor.

 

În același context, au fost reținute 23 de permise de conducere și retrase 13 certificate de înmatriculare.

 

Urmareste-ne pe Google News

Toate drepturile rezervate - AGENTIA DE STIRI BOTOSANI SRL

Proiect finanţat de Uniunea Europeană şi Guvernul României, în cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, Măsura 19 – LEADER, in cadrul Asociatiei GAL Codrii de Arama - www.codriidearama.eu

https://agriculture.ec.europa.eu